Zopár užitočných a zaujímavých informácií o Wi-Fi

Wi-Fi je pojem, ktorý je dnes každému užívateľovi internetu určite známy. Wi-Fi slúži na bezdrôotové pripojenie k internetu. Zariadenia s bezdrôtovými adaptérmi, ako sú napríklad notebooky, či mobilné telefóny, sa vďaka Wi-Fi pripoja k internetu v blízkosti prístupového bodu, takzvaného access point. Pojem Wi-Fi je odvodený od anglických slov wireless fidelity, čo v preklade znamená čosi ako „bezdrôtová vernosť“.

Zaujímavé fakty o Wi-Fi

  • Ak chcete dosiahnuť zvýšenie rozsahu Wi-Fi signálu, na tento účel slúžia takzvané boostery, čiže zosilňovače signálu.
  • Dosah Wi-Fi signálu je asi 36 metrov v interiéri a v exteriéri to môže byť až 90 metrov. Ak má signál Wi-Fi zahrnúť väčšie oblasti, ako napríklad univerzitný areál, či areál firmy, je nutné inštalovať viacero prístupových bodov, pričom sa ich rozsah musí prekrývať.
  • S nárastom vzdialenosti medzi používateľom a wi-fi routerom sa znižuje rýchlosť pripojenia. Rýchlosť ovplyvňujú aj rôzne bariéry, ako napríklad nábytok, či steny v dome. Ak totiž signál prechádza cez steny, či iné prekážky, je degradovaný.
  • Ako okamžité riešenie na zvýšenie rýchlosti pripojenia, je vhodné priblíženie sa so zariadením k wi-fi routeru.
  • Wi-Fi uzrelo svetlo sveta v roku 1991 a vďačíme za to holandskej firme NCR Corporation/AT&T. Masový rozmach Wi-Fi má však na svedomí firma Apple.
  • Možno ste si pri cestovaní stihli všimnúť, že wi-fi pracuje aj vo vzduchu, na palube lietadla. Ako je to možné? Access point, teda prístupový bod nachádzajúci sa v lietadle, komunikuje s pozemnou stanicou pomocou rádiových vĺn. Ďalšou možnosťou je využitie satelitných antén na palube, ktoré komunikujú so satelitom a ten s pozemnou stanicou. Vďaka tomu si surfovanie na webe môžeme užiť aj na palube lietadla.
  • Po celom svete sa čoraz viac rozširujú bezplatné wi-fi siete, vďaka čomu môžeme surfovať na internete zdarma napríklad v rôznych kaviarňach, baroch, reštauráciách, či dokonca priamo na námestiach.

 

Autorské právo: feelart / 123RF Reklamní fotografie